Vad händer här då?

Dåtid

Senast vi hördes av lämnade Sivert Fiji och seglade till Australien. Seglingen gick riktigt skapligt även om sista dygnet var påfrestande för soloseglaren på grund av mycket trafik och lätta vindar. Väl incheckad i Australien ställdes båten på land och kaptenen flög hem till Sverige. Vi flyttade in i sonens (vår) lägenhet och förberedde oss på operation, strålning och rehabilitering.

Operation och efteråt

Den 22 september opererades jag för cancer i läppen, följt av en intensiv omgång strålning. Man kan säga att perioden innehöll en hel del nyponsoppa med sugrör och starka smärtstillande piller. Helt enligt plan har det tagit tid för läppen att läka och för mig själv att bli “stark” igen. Det är en god prognos för den här typen av cancer och vid första återbesöket får vi bara positiva besked. Jag kommer med största sannolikhet att bli helt återställd.

Nutid och framtid

Eftersom det bör vara regelbundna kontroller av läppen, ett bra tag framöver har vi fattat ett omvälvande beslut. Många tar sabbatsår från det vanliga livet för att gör något annat, vi tar sabbatsår från seglingen. Båten står i Australien och vi blir kvar i Sverige. Planen är att återuppta seglarlivet under våren 2024. Under tiden njuter vi av det första snöfallet, går till våra jobb, har fredagsmys och väntar på att såret på läppen ska läka helt. Då ska jag fira med rött läppstift och en kladdig hamburgare.

Bloggen uppdateras om det händer nåt sensationellt. Må så gott alla seglarvänner!

5Comments

Add yours
  1. 1
    Göran Hedlund

    Härligt att höra att det går bra för er, haven finns kvar till nästa år så ta hälsan först så får vi följa era vidare äventyr senare!

  2. 2
    Christina

    Vad skönt att höra att det gått åt rätt håll och att ni båda mår bra. Det är trots allt det viktigaste. Allt annat går att fixa. Sköt om er och tusen styrkekramar till er båda. 🥰🤗

  3. 3
    Anders Sörensson

    Gott att höra att allt gått bra. Ha det fortsatt bra i Sverige under sabbatsåret.
    Hälsningar Anders och Gun

  4. 4
    Sebastian

    Så skönt att höra av er igen. Vi har tänkt på er så gott som hela tiden och väntat på en uppdatering.
    Lycka till och hoppas på en snabb återhämtning.
    Allt gott

  5. 5
    Johnny Broström & Mia Andersson

    Väldigt skönt att höra att det har gått bra med operationen!
    Och nu har ni något att se fram emot, som vi vanliga dödliga!

+ Leave a Comment